Opublikowany przez: Mela134
Autor zdjęcia/źródło: Jak zbić gorączkę u dziecka?@peoplecreations / Freepik
Temperatura między 37,2 st. C a 38,0 st. C to stan podgorączkowy wymagający obserwacji dziecka. Normalna temperatura moze sie mieniać w zakresie 0,5 stopnia C w ciągu dnia. Gdy temperatura przekracza 38,0 st. C a nie jest większa niż 38,5 st. C jest to umiarkowana gorączka, przy której należy dziecko ochłodzić i podać lek przeciwgorączkowy. Przy temperaturze większej niż 38,5 st. C mówimy o wysokiej gorączce, wymagającej podania leków przeciwgorączkowych i intensywnego jej obniżenia. Temperatura powyżej 40 st. C wymaga bardzo pilnej pomocy lekarskiej.
Gorączka daje znać, że w organizmie coś sie dzieje. Może być objawem przegrzania, stanu zapalnego, ząbkowania lub przeziębienia, ale także groźnej choroby. Gorączka ma spowodować wiekszą aktywność komórek odpornościowych. Dlatego dopóki nie przekroczy 38,0 st C nie należy jej zbijać, a pilnie obserwować dziecko. Jednka zawsze, gdy dziecko ma wysoką gorączkę, należy skonsultować się z lekarzem. O podwyższonej temperaturze u dziecka może świadczyć zarumieniona twarz i lepka, spocona skóra. Dziecko jest apatyczne, zmęczone i często płacze. Boli je głowa, brzuch, mięśnie i kości. Ma także suche śluzówki. Gdy temperatura jest wysoka może też mieć drgawki gorączkowe.
W jamie ustnej. Mierz pół godziny po posiłku lub wypiciu napoju przez dziecko. Musisz się upewnić, czy dziecko wytrzyma przytrzymać termometr nie otwierając ust. Może to być niemożliwe przy zatkanym nosie lub kaszlu. W przypadku bardzo małych dzieci dobrym sposobem może okazać się termometr w smoczku.
W uchu. Termometry douszne na podczerwień są bardzo wygodne. Wsuwasz je do ucha dziecka, a wynik pokazuje się po sekundzie i jest bardzo dokładny, gdyż błona bębenkowa ma identyczną ciepłotę, co ośrodek termoregulacji w mózgu.
W odbytnicy. U małych dzieci jest to najpewniejszy sposób pomiaru ciepłoty ciała
Pod pachami. Pomiary te są mniej dokładne niż pomiary w ustach i odbytnicy.
Termometry paskowe, przykładane do czoła, służą wyłącznie do określania przybliżonej ciepłoty ciała i nie dają gwarancji prawidłowego pomiaru. Zanim użyjesz nowy termometr zapoznaj się z instrukcją, abyś pomiar wykonała prawidłowo.
Kiedy temperatura utrzymuje się dłużej i brak jest reakcji na leki ją zbijające lub zauważysz niepokojące objawy związane z temperaturą koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Zrób to gdy:
Zdaniem większości lekarzy, gorączkę u dziecka należy zacząć obniżać, gdy przekroczy 38,5 st. C, by nie dopuścić do wystąpienia drgawek gorączkowych.
Podawaj leki zawierające paracetamol lub ibuprofen, przy czym ściśle przestrzegaj zaleceń lekarza oraz producenta preparatu. Leki są dostępne w formie syropów i czopków. Dzieciom do 12 roku życia nie podawaj pochodnych kwasu acetylosalicylowego ze względu na możliwość wystąpienia zespołu Reye'a.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.